De sidste tre uger
har været en heftig omgang for vores lille familie. For at starte lidt opsummerende, så har vi mistet en bil, fået en ny bil, fået bud på vores lejlighed, besøgt nogle venner som er blevet forældre, og et par andre som har fået nyt hjem. Og ud over det, sker der selvfølgelig meget med Julie for tiden.
Nå, ja, et par dage efter det sidste indlæg på siden var Far Thomas af sted om natten for at dykke med harpunen for at skyde nogle fisk. Uden at gå ret meget i detaljer med det, så endte turen med at far kørte galt i vores kære Toyota Corolla på motorvejen, så den afgik ved døden. Far Thomas slap mirakuløst med et blåt mærke! (Læs og se mere her, det er dog på engelsk ). Det betød at der endnu engang var en opgave for Bedstefar som ret hurtigt fik hjulpet os med at finde en ny bil , tusind tak for det Bedstefar :).
Vi har også været på besøg ude hos Familien Lodahl i Hørning, som har fået en skøn lille pige, som skal hedde Nanna, hende har vi også billeder af længere nede =)
Vi har haft besøg af vore gamle naboer fra Katrinebjergvej, Vivi og Martin samt deres dejlige dreng Marvin. Det var super hyggeligt.
Vi var allesammen også på besøg hos Familien Krarup i Randers, som er flyttet i et rækkehus, det var, som altid, super hyggeligt. Og vi fik da vist set, cirka halvdelen af Vild med Dans ;)
Der har været bud på vores lejlighed også, men ganske simpelt så lavt et bud, at vi ikke kunne tage det seriøst. Og med tidens bolig marked, og den finansielle krise som hele verden åbenbart er i, kan det godt være vi har lange udsigter til at få solgt lejligheden, men lad os nu se.
Julie, jamen, hun er jo et kapitel for sig selv, der sker rigtig meget med hende for tiden, det er som om hun er blevet utrolig bevist omkring alt ting gennem de sidste par uger, hun kan sidde helt stille og ligne en lille professor som undre sig over hvordan alt hænger sammen. Hun er også begyndt at få lidt mere fast føde, som rugbrøds hapsere med torskerogn. Hun er ret vild med fiskefilet også, og så er hun bare altid glad. Det er skønt.
En æra er forbi for Mor Louise, da hendes barsel med Julie er slut, og hun skal igen tilbage på arbejds markedet. Samtidig skal Far Thomas nu begynde på 10 ugers barsel, og skal derfor også kører Julie ind i vuggestue. Vi har nemlig fået en plads i Valmuen, som er lige 100 meter fra hvor vi bor, faktisk nede for enden af vejen. Vi har været der nede og se stedet, og det er nogle super søde mennesker.